چسب کاشی پودری چیست؟

چسب کاشی پودری چیست؟

6 دقیقه زمان مطالعه

چسب کاشی پودری یکی از مدل‌های چسب کاشی است. این چسب‌ها بر پایه سیمان تقویت شده با پلیمر هستند و در مقایسه با چسب‌های خمیری مقاوم‌تر می‌باشند. چسب پودری کاشی در برابر نفوذ آب مقاوم است و به همین دلیل هم می‌توان در قسمت‌های مختلف سازه از آن استفاده کرد. به عبارتی یک تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری را می‌توان همین موضوع دانست که چسب های خمیری برای مکان‌هایی مثل حمام و سرویس بهداشتی که در معرض دائمی آب و رطوبت قرار دارند مناسب نمی‌باشند؛ اما چسب پودری کاشی را می‌توان در این مکان‌ها استفاده کرد.

چسب کاشی پودری معمولا در بسته‌بندی‌های ۲۰ کیلوگرمی روانه بازار می‌شود. میزان آبی که برای ساخت ملات با چسب کاشی پودری نیاز است، ممکن است بسته به نوع چسب متفاوت باشد. اما این مقدار به طور متوسط ۵ تا ۷ لیتر آب به ازای هر بسته است. توصیه می‌شود ضخامت لایه‌ی چسبی که روی سطح کشیده می‌شود بین ۳ تا ۷ میلی‌متر باشد، که البته این مقدار هم بسته به شرایط ممکن است بیشتر شود. به طور معمول با هر کیسه ۲۰ کیلویی چسب هم می‌توان حدود ۴ مترمربع را کاشی کرد.

ویژگی‌های چسب کاشی پودری چیست؟

 • وجود پلیمر در مواد اولیه‌ی چسب پودری کاشی باعث شده است که این چسب‌ها در برابر نفوذ رطوبت مقاوم باشند.
 • استفاده از چسب کاشی پودری باعث می‌شود که برخی هزینه‌های کاشی کاری، مثل دوغاب‌ریزی، کاهش پیدا کند.
 • به دلیل ترکیبات موجود در چسب کاشی پودری می‌توان از آن برای چسباندن کاشی روی سطوح مختلف استفاده کرد.
 • این چسب‌ها قدرت چسبندگی بالایی دارند و علاوه بر کاشی و سرامیک برای چسباند نماهای سبک هم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
 • چسب کاشی پودری مقاومت بالایی در برابر گرما و حرارت دارد.
 • درصد اختلال این چسب با آب بسیار زیاد است.

نحوه استفاده از چسب کاشی پودری

برای استفاده از چسب پودری کاشی باید آن را با آب مخلوط کنید. چسب‌های پودری کاشی دارای مدل‌های متنوعی هستند که دستورالعمل میزان ترکیب آن‌ها با آب، روی هر کدام نوشته شده است. توجه داشته باشید که در هر مرحله باید تنها میزانی از آن را با آب ترکیب کنید که می‌توانید ظرف دو ساعت آن را مصرف کنید. هم‌چنین هربار باید مقداری از سطح را چسب کاشی پودری بکشید که می‌‌توانید ظرف نیم ساعت کاشی‌ها را روی آن بچسبانید.
سطحی که می‌خواهید روی آن را با استفاده از چسب پودری کاشی کنید، باید خشک و تمیز باشد. پس پیش از شروع به کار آن را از هرگونه آلودگی و چربی پاک کنید و اجازه دهید خشک شود، سپس روی آن را چسب بزنید. برای کشیدن ملات آماده‌شده‌ی چسب کاشی پودری روی سطح، باید از ماله‌ی شیاردار استفاده کنید و روی ملاتی که روی سطح کشیده‌اید را شیار بیندازید.

اگر سطح شما دارای رطوبت بالایی است، علاوه بر روی سطح، پشت کاشی را هم به طور کامل چسب بکشید تا قدرت چسبندگی افزایش یابد. البته در چنین شرایط زمان خشک شدن چسب طولانی خواهد شد و بهتر است که به روی کاشی‌ها فشار ثابت و یکنواختی اعمال کنید تا به خوبی در جای خود بچسبند.
ضخامت لایه‌ی چسب کاشی پودری بر اساس قدرت چسب و وزن کاشی‌ها مشخص می‌شود. اما به طور کلی ضخامت آن نباید زیاد باشد. در مورد استفاده از چسب کاشی پودری روی سطحی که از پیش کاشی شده است هم، ابتدا باید ایرادات مربوط به بندکشی و شکستگی کاشی‌های قدیمی را برطرف کنید، سپس روی آن‌ها را خراش بیندازید و بعد اقدام به کشیدن چسب بر روی آن‌ها بکنید.

مزایای چسب کاشی پودری

چسب کاشی پودری دارای مزایای متعددی است که در زیر برخی از آن‌ها را بیان کرده‌ایم. در مقاله‌ای دیگر نیز به بررسی معایب چسب کاشی و سرامیک پرداخته‌ایم.

 • سهولت اجرا
 • ماندگاری بالا
 • جلوگیری از ترک خوردن کاشی‌ها
 • خاصیت ضدآبی و جلوگیری از نفوذ آب به پشت کاشی و ایجاد قارچ و کپک
 • قدرت چسبندگی بالا
 • امکان استفاده بر روی سطوح افقی و عمودی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تیم متخصص ما

کارشناس

کارشناس